Vojna na Ukrajine, kto je vinník?

Vojna na Ukrajine, ako všetky vojny, sa zrodila z hriechu, ktorý stále nekončí len pri smrti tisícov, zničení miest a vysídleniu miliónov ľudí, ale aj s nepríjemnými dôsledkami pre globálnu bezpečnosť.

Avšak, kto stojí za týmto zločinom/hriechom?

Určite nie Ukrajina, tá je automaticky vylúčená.
No, naliehanie Ukrajiny a ich neskúseného prezidenta na členstvo v NATO bolo trochu nerozumné, ktorý situácií nepomohol. Z toho nám vyplýva, že vinníkom muselo byť/je Rusko. Alebo to bola/je Amerika? Či obe strany?

Washington a jeho „učenci“ považujú Putinov Kremeľ za zdroj všetkého zla. Obviňujú ruského prezidenta z prechovávania autoritárskych a imperiálnych ambícií pripomínajúcich tie, ktoré sme videli v imperiálnom Rusku v 19. storočí, a z vedenia krvavej vojny s cieľom rozdeliť veľké časti suverénneho štátu, Ukrajiny. Tvrdia, že v tomto procese destabilizujú Európu a menia svetový poriadok. Na druhej strane Moskva a jej odborníci vidia Washington ako zdroj všetkej medzinárodnej zloby, zasahovanie do politiky Ukrajiny a využívanie Kyjeva na podkopávanie bezpečnosti Ruska. Tvrdia, že rozšírenie NATO až k jeho hraniciam nezanechalo Moskve inú možnosť, ako zasiahnuť na obranu svojich životných záujmov a ochranu ruských občanov pred Západom podporovanými „ukrajinskými nacistami“.

Kde teda leží pravda?

Rusko napadlo Ukrajinu s falošnou zámienkou. Ak by malo Rusko skutočne výhrady voči Kyjevu alebo Washingtonu, Moskva sa mohla vydať cestou OSN alebo medzinárodnou právnou cestou. Namiesto toho si vybrala vojnu – surovú a zastaranú vojnu. Kremeľ veľmi dobre vie, že za veľa problémov na Ukrajine si môže sám. Pomohlo to spustiť túto epizódu anektovaním Krymu a podporou odtrhnutia vo východných provinciách s cieľom destabilizovať krajinu po tom, čo sa Kyjev začiatkom roka 2014 obrátil na západ. Ruský líder pri viacerých príležitostiach jasne ukázal, že Ukrajina má v srdci Ruska mimoriadne osobitné miesto. Putin sa domnieva, ako vysvetlil v článku uverejnenom minulé leto, „Rusi a Ukrajinci boli jeden národ – jeden celok“. Bol by to krásny sentiment, keby to nebolo v srdci aj imperiálne. Je to sadizmus maskujúci sa ako „tvrdá láska“. Ukrajina je skrátka nevyhnutná pre obrodu ruského impéria.

Rusko tvrdí, že koná defenzívne proti nepriateľskej intervencii USA. Kritizovali západom vedený „svetový poriadok založený na pravidlách“, alebo skôr neporiadok spôsobený neústupným porušovaním medzinárodného práva USA, vrátane zasahovania do vnútorných záležitostí štátov na celom svete. Obvinili USA, že trvajú na uvedení Ukrajiny a Gruzínska do NATO už v roku 2008 a následnom podnecovaní takzvanej revolúcie na Majdane, na Ukrajine, ktorá v roku 2014 zosadila ruského spojenca Viktora Janukovyča. Dnes obviňuje Washington z cynického predlžovania vojny vyzbrojovaním.

Aký je Váš postoj?

Keď príde na vojnu, médiá sú zamerané na to, aby poskytli viac faktov a menej humbuku. Majú ponúkať analýzu vojny, nie bojové stratégie, a určite, podporovať mier, nie podnecovať násilie. Ozbrojovanie médií je vhodnejší spôsob pre autoritársky režim ako pre demokraciu. Oslabuje to šance na diplomaciu a sťažuje dosiahnutie alebo prijatie mierového urovnania, keď príde čas. Vojna je nedospelácke nezhodnutie sa na medzinárodných vzťahoch, ktoré by v 21. storočí nemalo existovať, a už vôbec nie, sa diať.

Podeľte sa o svoj názor v komentári, alebo nám napíšte Váš názor na e-mail: lovinlivin@gmail.com.

Odporúčané články

Pridaj komentár