TOP 10 najkrajších československých vianočných filmov, bez ktorých by Vianoce neboli také čarovné!

Čo by to boli za Vianoce bez vianočnej nálady? Prinášame vám 10 tipov na vianočné filmy, ktoré nikdy neomrzia a naladia vianočnú atmosféru vo vašich obývačkách lusknutím prstov.

1. Perinbaba

Láskavá a zázračná babka menom Perinbaba by určite počas Vianoc nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Perinbabka žije vysoko v horách a každú zimu prikrýva krajinu snehovou prikrývkou. Všetci dobre vieme, ako Perinbabka túto prikrývku vyrába. Každý rok natriasa veľkú perinu, ktorou robí na Zemi sneh. Cez svoju krištáľovu guľu pravidelne pozoruje, ako si ľudia žijú na Zemi. Jedného dňa vďaka tomu zachráni malého Jakubka, pretože sa jej páči, že sa nezľakoljej kmotry Zubatej. Aby chlapča nezostalo na Zemi úplne samo, vezme si ho so sebou do neba, aby jej pomohol vyrábať sneh. V nebi neplynie čas a nejestvuje zlo. Malý Jakubko spoznáva cez guľu dievčatko Alžbetku a zamiluje sa do nej. Alžbetka je polosirota a žije len s otcom a zlou macochou. Raz v noci sa Jakubko vykradne z Perinbabkinho príbytku, aby mohol ísť za Alžbetkou, ktorá žije na Zemi. Akonáhle opustí jej príbytok, začne rásť a stane sa z neho mladý muž. Ide si po svoju Alžbetku, avšak kým si zaľúbenci budú môcť konečne vystrojiť vytúženú svadbu, čaká na nich ešte nejedno trápenie s Alžbetkinou zlou macochou a jej dcérou Dorou.

Perinbaba Foto: SFÚ
Perinbaba Foto: SFÚ

2. Tri oriešky pre Popolušku

Myslím si, že aj napriek tomu, že táto rozprávka je tu s nami už od roku 1973, ešte nikoho neomrzela. Táto filmová klasika je veľmi obľubovaná všetkými generáciami. Každý si v nej príde na svoje. Je to známy príbeh o sirote Popoluške, ktorú macocha po smrti otca vyhostila medzi služobníctvo a netúži po ničom inom, len aby jej dcéra Dora očarila mladému a krásnemu princovi. Avšak Popolušku má veľmi rád jeden sluha, ktorý jej zo svojej cesty do mesta prinesie 3 oriešky. Počas príbehu tieto oriešky ukrývajú rôzne tajomstvá. V prvom oriešku nachádza Popoluška poľovnícku výstroj a vyberie sa poľovať. Na poľovačke sa po prvýkrát stretáva s princom. Druhý oriešok ukrýva plesové šaty, kde sa princ do Popolušky zamiluje. Príbeh končí odhalením tajomstva tretieho oriešku, ktorý ukrýva svadobné šaty. Záverom tejto rozprávky teda je svadba ušľachteného princa s Popelkou.

Popoluška a princ by v skutočnom živote spolu neostali. Herci sa spolu  nebavia | Televízia Markíza
Tři oříšky pro Popelku Foto: Národní filmový archiv

3. Pelíšky

O rodičoch, deťoch, rodinných trapasoch, bolestiach a bremenách, ale aj o dobe, v ktorej sa neroztápali len umelohmotné lyžičky v káve…

Česká komédia Pelíšky od režiséra Jána Hřebejka sa stala populárnou aj v našich končinách. Je to príbeh o dvoch rodinách Šebkovou a Krausovcou. Film je rozprávaný očami dospievajúceho mládenca (Michael Beran) a odohráva sa v Česku na konci 60. rokov 20. storočia. Nová generácia má iné ideály než bývalá generácia. Obe rodiny musia čeliť rôznorodnosti názorov a tiež výkyvom nálad ich pubertálnych detí.

Pelíšky
Pelíšky Foto: Space Films

4. Krídla Vianoc

Je to český film z roku 2013. O čom sú vlastne Krídla Vianoc? Predsa o všetkom. O zmysle života, láske či priateľstve. Veľká časť filmu sa odohráva v nákupnom centre počas vianočného obdobia. Prelínajú sa nám tu osudy 4 priateľov, ktorí v tomto nákupnom centre pracujú. Jedným z nich je Tomáš, ktorý je vyštudovaný očný lekár a pracuje v optike. Má rád ženy a zároveň voľnosť. Žije v obytnom prívese na poli a má koňa. Krásna Nina zase balí darčeky v stánku a provokuje vyzývavým a výstredným oblečením. Jej životným mottom je nemilovať, aby nemohla byť zranená. Ráďa, najstarší z priateľov pracuje v supermarkete ako manažér a býva s rodinou v malom byte. Aj keď svoju rodinu nadovšetko miluje, najradšej by občas niekde z toho chaosu vypadol. Zajac, čerstvo vyštudovaný herec, navštevuje rôzne kastingy, ale nikde sa mu nedarí. Málokto vie, ako sa naozaj volá. Všetci ho poznajú len ako mladého muža v kostýme ušiaka, ktorý rozdáva deťom balóniky. Každý z priateľov má svoje túžby a sny. Chcete vedieť viac? Určite odporúčame si pozrieť aj túto mladú českú klasiku.

Krídla Vianoc (2013) | Galéria - Z filmu | ČSFD.sk
Foto: ČSDF

5. S tebou mě baví svět

Film S tebou mě baví svět po prvýkrát pritiahol našu pozornosť už v roku 1982. Odvtedy sa táto rodinná česká komédia stala neodmysliteľnou súčasťou vianočného obdobia. Je to komédia o netradičnom rodinnom výlete počas zimných práznin. Dej filmu tvoria zážitky 3 strarých priateľov, ktorý sa počas výletu na krásnej malebnej chalúpke starajú o 6 malých detí. Pôvodne chceli ísť traja kamaráti samy na pánsku jazdu, avšak ich manželky sa vzbúrili a donútili ich vziať deti so sebou, aby si aj ony mohli oddýchnuť. V tomto filme môžeme vidieť názornú ukážku toho, ako to vyzerá, keď deti zostanú len s ich drahými oteckami, ktorí na svoje deti používajú veľmi zaujímavé a zábavné výchovné praktiky.

S tebou mě baví svět - Kultúra SME
Foto: Kultúra SME

6. Princezná so zlatou hviezdou na čele

Princeznú so zlatou hviezdou na čele všetci dobre poznáme. Je to opäť česká filmová klasika. Je to rozprávka, ktorá má všetko, čo by dobrá rozprávka mala mať. Spoznávame v nej krásnu princeznú Ladu, ktorá nosí zlatú hviezdu na čele, jej otca dobrého, ale trochu povoľného panovníka, zlého kráľa Kazisveta, ktorý bez dovolenia vtrhne na hrad a žiada o ruku krásnej princeznej. Taktiež sa tu stretávame s múdrou a veľmi dobrou pestúnkou, ku ktorej si ľudia vždy chodia po dobré rady. Nachádza sa tu aj rozprávkový myšací kožúšok, ktorý skryje princezninu krásu pri úteku z kráľovstva. A je tu aj kráľovstvo princa Radovana s kráľovskou kuchyňou, kde princezná Lada našla azyl medzi kuchármi. Samozrejme, že nechýba ani princ, ktorý sa zaľúbi do krásnej Lady, ktorú zahliadne na zámockom plese a netuší, že práve ona ako pomocníčka umýva riady v jeho kráľovskej kuchyni.

Princezná so zlatou hviezdou: Ozdoba spôsobovala herečke pekelné muky! |  TVnoviny.sk
Foto: Československý státní film

7. Tri želania

Ak máte náladu na vianočné novinky ponúkame vám novú Československú rozprávku Tri želania. Táto rozprávka vyšla len v roku 2017, takže sa mohlo stať, že ste ju ešte nevideli. Je to rodinná filmová rozprávka, ktorá rozpráva  poetickou a humornou formou, príbehy niekoľkých podôb lásky. Dozvedáme sa o trápeniach násťročného Alberta, ktorý je až po uši zamilovaný do sestry svojho najlepšieho kamaráta, o láske Albertových rodičov, ktorí su v najlepších rokoch a prežívajú vo svojom vzťahu akúsi krízu stredného veku a tiež o rodičovskej láske, v ktorej sa flákač a lámač dievčenských sŕdc Bosák junior, snaží získať pozornosť a lásku svojho otca, úspešného hoteliéra. Nakoniec si všetci uvedomia, že k skutočnému šťastiu nie sú potrebné žiadne čary a kúzla, ale predovšetkým odvaha meniť svet okolo seba a láska.

Rozprávka Tri želania sa dočkala slovenskej premiéry | TVnoviny.sk
Foto: Tri želania

8. Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

Nadmieru čulý a šibalský chlapec menom Vašek žije iba so svojou maminou Annou, ktorá je profesionálna baletka, a preto ju občas jej povolanie núti nechávať Vaška samého doma. Vašek veľmi túži po kompletnej rodine a často vyčíta mame, že nemá otca. Mama mu povedala, že jeho otec bol horolezec a tragicky zahynul počas jednej horolezeckej výpravy. Avšak počas filmu sa dozvedáme, že to nie je pravda. Vašek sa teda snaží dať mame najavo, že mu otec naozaj veľmi chýba a snaží sa všetkými silami dohadzovať jeho mame rôznych mužov, ktorý by sa mu mohli stať otcom. Na prázdninovej lyžovačke Vašek narazí na istého Ľuboša, s ktorým si veľmi rozumie. Netuší pri tom, že Ľuboš je mamin bývalý priateľ a jeho skutočný otec.

Hviezda filmu Ako vytrhnúť veľrybe stoličku sa odhodlala k životnej zmene.  Prečo vymenila muža?
Foto: Záber z filmu Ako vytrhnúť veľrybe stoličku

9. Pyšná princezná

Táto rozprávka sa považuje za rozprávku českých rozprávok. Pyšná princezná Krasomila sa odmietne vydať za kráľa Miroslava, a tak to princ zoberie do vlastných rúk a vydá sa do kráľovstva, kde žije princezná Krasomila prezlečený za záhradníka. Princezná sa do neho zamiluje a vďaka ich láske sa postupne zbavuje svojej pýchy a panovačnosti. Princ jej ukáže pravé hodnoty a naučí ju milovať. Jej premena sa však nepáči kráľovským radcom a tak sa princezná a princ dávajú na útek.

Pyšná princezná bola pre Alenu Vránovú prekliatím! | Televízia Markíza
Foto: Pyšná princezná film

10. Bol raz jeden kráľ

Prvá farebná československá rozprávka, ktorá sa pôvodne volá Bol raz jeden kráľ, veľa ľudí pozná pod názvom Soľ nad zlato. Táto rozprávka nám každý rok vo vianočný čas pripomína skutočné bohatstvo. Princezná Maruška je jedna z troch dcér kráľa Pravoslava. Otec sa svojich 3 dcér jedného dňa pýta, ako veľmi ho majú rady. Najmladšia dcéra Maruška povie, že ho má rada ako soľ. Kráľ sa nahnevá, lebo si myslí, že soľ nie je dôležitá. Dá všetkú soľ z kráľovstva vyviezť a kráľovská kuchyňa zostane bez soli. Kráľ postupne zisťuje, že soľ je skutočné bohatstvo a že jeho najmladšia dcérenka Maruška ho má skutočné najradšej.

Trápenie hercov zo Soľ nad zlato: Tragická smrť syna, nevera, rakovina a  úvahy nad samovraždou!
Foto: záber z filmu Soľ nad zlato

close

🕶Informácie, ktoré inde nezoženieš

Uvoľni sa a prečítaj si naše tipy triky kde inde nenájdeš. Prihlás sa a dostávaj najnovšie novinky priamo od nás do tvojej schránky 😉

Nikdy vám nebudeme posielať spam ani zdieľať vašu e-mailovú adresu.
Zistite viac v našom [link]Privacy Policy[/link].

Odporúčané články

Pridaj komentár