Tipy na skin-care skvosty, ktoré vám zmenia život!

V tomto článku máte možnosť dozvedieť sa o skvelých produktoch, najmä pre problematickú pleť, pleť s hyperpigmentáciou a pleť suchú či podráždenú. Taktiež sa dozviete informácie o typoch epidermisu, ktoré sú veľmi ovplyvňované produktami, ktoré naň dávate.

TEST TYPU PLETI

Chcete zistiť typ vašej pleti? Tak hor sa do toho! Je to veľmi jednoduché!

Pleť si umyte cleansrom-penou alebo gélom na umývanie, najlepšie nejakým obyčajným, ktorý vám „neukradne“ váš prirodzený maz. Následne si pleť osušte a 1 hodinu na ňu nič nedávajte. Po 1 hodine si všimnite, kde na pleti máte mastné a suché miesta., ako sa vaša pokožka cíti. je príliš upnutá? Je príliš mastná? Alebo oboje?

 • Normálny typ pleti
  Po hodine ste si nevšimli žiadne zmeny na pleti. Pleť nie je suchá, ani mastná. Ste jedny z tých šťastlivcov, ktorí majú najmenej problematickú pleť. Stačí vám jednoduchá rutina.
 • Mastný typ pleti
  Pleť máte lesklú a mastnú. Aj keby ste sa pokúsili ju utrieť, zbaviť sa mastnoty, o chvíľu je späť!
 • Suchý typ pleti
  Vaša pleť je upnutá a natiahnutá. Je možné, že máte suché mapky na tvári, najmä v okolí líc a nosa.
 • Kombinovaný typ pleti
  Je to vlastne zmiešaná pleť, čo značí, že pleť je aj mastná aj suchá. Napríklad mastná T-zóna a suché okolie brady.
 • Citlivá pleť
  Je vlastne pleť, hociktorá z vyše uvedených, no táto pleť reaguje precitlivene na dráždivé látky, napríklad kyselinu glykólovú a pod.

Vitamín A / Retinol

Považuje za prírodný zázrak a ide o jeden z najúčinnejších prostriedkov v boji proti vráskam a známkam starnutia pokožky. Pôvodne bol retinol určený prevažne na liečbu akné, ale vďaka svojim pozitívnym, a hlavne rýchlym vedľajším účinkom, ktoré spomaľovali procesy starnutia pokožky, sa stal vyhľadávanou súčasťou anti-age kozmetiky. Pri produktoch s vitamínom A síce hrozí začervenanie, či podráždenie, no ak ho budete správne používať a robiť opatrenia, ktoré predídu toto riziko, nemáte sa čoho báť.

Formy Vitamínu A

 • krém
 • olej
 • tabletková forma : dostupná na predpis

Najdôležitejšie zásady, ktorých by ste sa mali držať pri použití vitamínu A sú:

 • Používať krém s ochranným faktorom, minimálne 30!! Prečo? Pretože vitamín A precitlivuje pleť, to znamená, že pleť je náchylná na slnko omnoho viac, a tým pádom vám môže spôsobiť hyperpigmentácie, ktorých sa tak ľahko nezbavíte.
 • Nikam sa neponáhľať! Mali by ste si dávať pozor na príliš časté používanie týchto produtkov. Tento produkt je beh na dlhú trať a neprinesie vám výsledky za týždeň, ani za mesiac. Ak by ste používali tieto produkty príliš často, hrozí vám zhoršenie pleti, akné, alebo horšie akné, ak ním trpíte, suchá pleť, svrbenie a pod.
 • Nezabúdajte na krémovanie tváre! Je možné, že vaša pleť bude potrebovať hydratáciu omnoho viac ako obvykle. Minimum, ktoré môžte pre svoju pleť spraviť je krémovať sa ráno a večer.
 • Cleanse, cleanse and more cleanse! Umývanie tváre je základ! A dôkladne umývanie je ešte spoľahlivejší základ. Ráno by ste si mali umyť tvár po zostavajúcich produktoch a baktériach z noci. Večer by ste mali pilne pripraviť vašu pleť pre príjem vitamínu A, a preto sa odporúča DOUBLE CLEANSE.

Ak začínate s retinolom alebo retinoidmi mali by ste začať veľmi zľahka. Viete aký je rozdiel medzi retinolom a retinoidom? Jedine ten, že retinol je vlastne forma retinoidu. Retinol je voľne dostupný, má najpriaznivejšie účinky a je osvedčený. Silnejšie retinoidy sú dostupné len na predpis, ako napríklad, izotretinoín a tretinoín.

Zoznam retinoidov, ktoré sú voľne dostupné na trhu

 • Estery retinolu
 • Retinol
 • Retinal
 • Granaktívny retinoid

Vitamín C

Ak máte nevýraznú, drsnú alebo nerovnomernú pleť, jazvy po akné alebo jemné vrásky, prospeje vám pravdepodobne práve vitamín C alebo aspoň produkty, ktoré ho obsahujú. Čo však presne je vitamín C a aké sú jeho výhody pre pleť? Vitamín C pôsobí pozitívne aj v prípade hyperpigmentácie. Tú má za následok kožný pigment melanín, respektíve jeho nadmerná produkcia alebo nerovnomerné rozmiestnenie v koži. Syntézu melanínu spúšťajú UV lúče, práve z toho dôvodu sa častejšie hyperpigmentácia objavuje u starších ľudí ako u mladých.

Formy vitamínu C

Krém

Sérum

Zásady, ktoré treba dodržiavať!

 • Používať krém s pchranným faktorom aspoň 30
 • Neprehánať to
 • Nekombinovať ho so žiadnymi aktívnimmy látkami ako napríklad kyselina salicylová a pod.

CICA krémy

Na ochranu citlivej kože existujú špeciálne krémy, ktoré svojím zložením a vlastnosťami pomáhajú obnoviť kožnú bariéru a dostať vašu pleť pod kontrolu. Veľmi často sa pri nich skloňuje označenie „Cica“

Účinky Cica krému

V Cica krémoch sa nachádza látka Centella asiatica, ktorá účinne podporuje tvorbu kolagénu. Má výhody pre pokožku vďaka svojim aktívnym látkam, vrátane madecassosidu, ktorý slúži ako antioxidant. Samotná Centella asiatica sa tiež ukázala ako látka, ktorá má silné antioxidačné vlastnosti a je bohatým zdrojom aminokyselín. Výrobky s Centella asiatica môžu pomôcť revitalizovať ochrannú bariéru pokožky a navyše môžu zmierniť niektoré viditeľné účinky poškodenia slnkom.

Odporúčané články

Pridaj komentár