Ako prežiť prírodné katastrofy?

Vitajte u nového článku na našom webe “Ako prežiť prírodné katastrofy”. Ako prežiť?

Požiar-Pokiaľ ste v lese uprostred požiaru, tak si okamžite ochraňujte dýchacie cesty tým že si zakryjete ústa a to najlepšie mokrou látkou. Ak sa môžete rýchlo dostať na vyvýšené miesto aby si zistil zdroj požiaru, tak to urobte. Ak fúka , tak začnite utekať oproti vetru. Ale ak vietor fúka od ohňa smerom ku vám tak musíte utekať kolmo k ohňu. Pamätajte že vietor nesie so sebou iskry, ktoré môžu zapáliť iné miesto. Snažte sa teda ísť do nehorľavého terénu. Ak by sa požiar blížil k vašemu domu tak odstraňte všetky horľavé veci . Ďalej vypnite prívod plynu a pokropte vodou oblasť okolo vašeho domu .Keď ste vo vnútri zavrite dvere a okna a polejete ich a seba vodou. Ak ste v aute zavrite okna uzavrite ventiláciu a nejazdite cez dym. Ak musíte zastaviť, zostaňte v aute čo najďalej od horiacich stromov.

Zosuv pôdy– Našťastie ide predpovedať ,kedy dôjde k zosuvom pôdy, takže pokiaľ vám úrady nariaďujú aby ste sa evakuovali ,tak to spravte. Ale ak ste uprostred zosuvu ,snažte sa dostať z jeho budúcej cesty, vyhýbajte sa riekam a nízkym oblastiam. Pokiaľ idete autom, tak postupujte opatrne a nikdy neprekračujte zaplavené miesta, sú teda oveľa silnejšie ako vypadajú. Tak isto keď pôjdete cez most ,pozrite sa proti prúdu aby vás nezhodil blížiaci sa prúd. Pokiaľ nemôžete utiecť schovajte sa do kĺbka a prikryte si hlavu rukami. Ak ste uväznený v budove, presuňte sa do bezpečnej miestnosti na vyššom poschodí

 

Tsunami– Tak isto ako u väčšiny  prírodných katastrofách pripravením sa na tsunami zvýši vašu šancu na prežitie-pripravte si núdzovú súpravu a evakuačný plán ak uvidíte varovne znaky ako je rýchlo ustupujúca oceánska voda, zvieratá bežiace preč od pláže mali by ste veľmi rýchlo začať utekať zoberte si núdzovú súpravu ak je blízko, tak okamžite choďte k vyvýšenému miestu zastavte sa až vtedy ak sa dostanete k bezpečne vzdialenosti, tým je myslené 100m nad hladinou mora.Ak je moc neskoro tak vylezte na strom alebo na budovu aby vás vlna nesplachla.Ak sa tak už stalo a ste vo vode ,tak sa rýchlo chyťte niečoho čo pláva vo vode a urobte všetko pre to aby ste udržali hlavu nad vodou,kým tsunami neskončí.Ak ste v dome tak zabarikadujte okna a taktiež odpojte všetky elektronické zariadenia.

Zemetrasenie-nie sú v niektorých krajinách neobvyklé. Ale niektoré oblasti sveta sú viac náchylné ako iné. Ak ste práve v jedných z týchto oblastiach, mali by ste mať taktiež pripravenú súpravu na prežitie. Ak ste v budove držte sa ďalej od všetkého čo by na vás mohlo spadnúť. V ideálnom prípade by malo byť celé telo pod stolom pričom by ste si mali kryť hlavu a krk. Ak ste vonku držte sa od všetkého čo by na vás mohlo spadnúť. V prípade že idete autom zastavte na mieste kým sa situácia neukľudní. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť elektrickým vedeniam mostom a lesom.

Silná Búrka -ak počujete hromy, tak nieste ďaleko. Postupujte podľa týchto krokov a mali by ste byť úplne v poriadku. Hľadajte úkryt v uzavretej budove. Otvorené miesta nie sú bezpečné. Ak ste vo vnútri, vyhnite sa elektronike, potrubiu a napojeným telefónom na elektriku. Pretože týmito miestami môže prejsť blesk. Zostaňte vo vnútri 30 min po skončení burky. Ak ste vonku a nie je tam žiadna budova ale auto, pokúste sa dostať do neho. Zavrite okna a vyhnite sa taktiež elektronickým zariadeniam. Ak ste vonku tak sa prikrčte a stojte na špičkách alebo na pätách  aby ste minimalizovali kontakt so zemou a zakryte si uši aby ste ochránili sluch pred zvukom, ktorý môže poškodiť vaše uši. Ak ste v skupine kamarátov, majte najmenej 6 metrov rozostup, aby ste znížili riziko zasiahnutia viacerých osôb. Ak je búrka predpovedaná necestujte s loďou nechytajte sa žiadneho kovu a nepoužívajte elektronické prístroje.

close

🕶Informácie, ktoré inde nezoženieš

Uvoľni sa a prečítaj si naše tipy triky kde inde nenájdeš. Prihlás sa a dostávaj najnovšie novinky priamo od nás do tvojej schránky 😉

Nikdy vám nebudeme posielať spam ani zdieľať vašu e-mailovú adresu.
Zistite viac v našom [link]Privacy Policy[/link].

Odporúčané články

Pridaj komentár